Zákaznický servisPo - Pá 7:30 - 15:30
Na výstavbu mateřských škol jsou ve všech vyspělých zemích Evropy kladeny vysoké požadavky. Speciální pozornost je třeba věnovat nejen zdraví a pohodlí dětí, ale i tomu, aby tato zařízení byla funkční a estetická. Přesně takové školky je možné postavit s využitím stavebních komponent ze švédské oceli a vzduchotechniky od Lindabu, předního světového výrobce a prodejce v této oblasti. Příkladem jsou realizace z Česka i ze zahraničí: systém Lindab Stavby byl využit jak pro nástavbu MŠ v Mladé Boleslavi, tak i v první MŠ ve Švédsku, která jako energeticky pasivní stavba získala ekologickou certifikaci Swan.
Nástavby od Lindabu umožňují rozšiřovat školkám kapacity
Mateřská škola Vandrovka v Mladé Boleslavi potřebovala vyhovět zvýšenému zájmu nových předškoláků. Proto byla stávající přízemní budova, postavená z prostorových kontejnerů, rozšířena o dvě nadzemní podlaží. Nástavba s využitím lehké ocelové konstrukce Lindab Construline působí svěže a s původním objektem esteticky splývá. První patro zaujalo celý půdorys stávajícího objektu o zhruba 430 m2. Druhé patro, v němž vznikl byt, bylo nastaveno na boční část o ploše cca 53 m2. Jeho součástí je také terasa zaujímající 14 m2. Energetickou šetrnost projektu podporují fotovoltaické panely, instalované na ploché střeše 2. patra.
„Při realizaci nástavby bylo třeba respektovat řadu požadavků. Museli jsme mimo jiné respektovat nosný systém stávajícího objektu: nosný systém nástavby musel být navržen pro kotvení bodově v rastru 2,45 x 6,07 m v rozích kontejnerů. Původní střešní konstrukce nebyla dostatečně únosná na nové užitné zatížení, a proto jsme ve druhém nadzemním podlaží instalovali novou podlahu, která má zároveň výbornou akustickou izolaci. Nosná konstrukce Lindab Construline vyhovuje požadavkům na požární odolnost: ve 2. nadzemním podlaží to je 45 minut (R,REW), ve třetím nadzemním podlaží 30 minut (R,REW). Součinitel prostupu tepla obvodovou stěnou činí 0,24 W/m2K, součinitel prostupu tepla střechou je 0,22 W/m2K,” komentuje Petr Hynšt, technický manažer stavebních systémů společnosti Lindab s. r. o.
Pokud jde o konstrukční řešení, nástavba je zrealizována v kombinaci sloupů z válcované oceli (jackel 150/100) doplněných tenkostěnnými profily Lindab Construline. Z nich jsou provedeny průvlaky z profilů C300, propojující jednotlivé sloupy. Mezi průvlaky jsou pak usazeny stropnice z profilů C200. Na stropnicích je záklop z OSB desek pro skladbu podlahy, na střeše pak jako roznášecí ztužující vrstva trapézový plech. Na něm je vytvořena spádová vrstva z OSB desek, na nichž je provedena hydroizolační vrstva střechy. Prostor mezi stropnicemi je vyplněn minerální vlnou pro zajištění akustických a tepelně technických požadavků. Podhledy jsou vytvořeny z desek Fermacell na kovovém roštu. Konstrukce obvodových stěn je realizována z tenkostěnných ocelových profilů Lindab Construline. Obsahuje obvodové nosné stěny z profilů se štěrbinami RY/SKY šířky 120 mm pro minimalizaci tepelných mostů, vnitřní nosné stěny z profilů Lindab C a U šířky 120 mm. Vnitřní stěny slouží ke stabilizaci nástavby a obsahují diagonální zavětrování. Některé z vnitřních stěn jsou provedeny jako akustické s vodorovným roštem na jedné ze stran pro dosažení vzduchové neprůzvučnosti na úrovni 60 dB. Obvodové stěny jsou na celou tloušťku konstrukce vyplněny minerální vlnou 120 mm a opláštěny deskami Fermacell, z vnitřní strany ve 2. nadzemním podlaží pak s dvojitým záklopem k dosažení požární odolnosti REW 45. Z vnější strany obvodových stěn je na deskách Fermacell dřevěný rošt s 50 mm minerální vlny a následně je na provětrávaném dřevěném roštu fasádní obklad z cementovláknitých desek. Barevná fasáda podtrhuje zajímavý architektonický výraz budovy navazující na původní stavbu.
„Systém Lindab STAVBY s lehkou ocelovou skeletovou konstrukcí se právě pro nástavby dokonale hodí. Zejména díky její nízké hmotnosti a nehořlavosti lze realizovat kompletní jedno- i vícepodlažní nástavby na místech původních plochých střech. Velká variabilita použití neklade architektům téměř žádná omezení,“ dodává Petr Hynšt.
Vzduchotechnika od Lindabu v unikátní školce ve švédském městě Motala
Legislativa, spojená s životním prostředím, je v severoevropských zemích jedna z nejnáročnějších na světě. Tomu odpovídají i požadavky na ekologické certifikace. Sdružení severských zemí uděluje od roku 1989 známku Swan; ta dokládá, že příslušný produkt je zdravý, kvalitní a má minimální dopad na životní prostředí. Mateřská škola Västra Bråstorp ve švédském městě Motala nedaleko Linköpingu je vůbec první pasivní stavbou ve Švédsku, která tuto respektovanou ekologickou certifikaci získala. Nestalo by se tak, kdyby nebyla vybavena zdravými a energeticky úspornými technologiemi. Kvalitní větrání, vytápění a chlazení zajišťuje komplexní vzduchotechnický systém od Lindabu. 80 předškoláků tak díky tomu dýchá čistý, stále čerstvý vzduch, zcela zbavený prachu či pylů.